EN FAZLA SAÇ DÖKÜLMESİ SEBEPLERİ

Saç Dökülmesi Sebepleri

 • Kansızlık
 • Gebelik
 • Triod hormonları
 • Yoğun şekilde stres
 • Diyet
 • Yanlış ve Düzensiz beslenme
 • Vitamin eksikliği
 • Ve psikolojik etkenler

Yukarıda belirtmiş olduklarımız saç dökülmesi nedenleri arasında oldukça fazla saç dökülmesi nedenleri sınıflarına girmektedir. Özellikle yoğun stres olan saç dökülmesi nedeni dikkatimi çekmiştir her zaman açıkçası. Çünkü bu neden, saç dökülme nedenleri arasında oldukça sık olarak görülmekte. Özellikle normal saç dökülmesi aşamasında olan kişi, saçları dökülüyor gibi yanlış bilinçlenmede panik ve strese kapılıyor.

Ayrıca başka nedenlerde dolayıda stres görülmektedir. İşyeri, çalışma şartları, ailevi durumlar gibi durumlarda stresli günler geçirmeye örnekler diyebiliriz.

saç dökülmesine çözüm

SAÇ DÖKÜLMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kişilerde oluşan saç dökülmesi belirtileri nelerdir sorusunun cevabı ile sizlere bu yazımızda bilgiler vereceğiz. Saç dökülmesi başlangıcı ilk etaplarda kişileri korkutabilmekte, stres yapmaktadır.

İlk önce saç dökülmesi belirtileri nelerdir? detayına girelim. Saçlarımız kendi yaşamı, zamanı içerisinde normal şartlarda bir miktar dökülmektedir. Eğer saçlarınız diğer günlere göre dökülen saçlarınız artmakta ve fazlalaşmakta ise, saç dökülmesi belirtileri arasındadır. Normal bir şekilde saçlarınız dökülüyor, fakat sonradan arttığını anlamanız oldukça basit belirtiler ile farkedilir. Normal bir saç dökülmesi günde 50-60 arası tel döküldüğü uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Diğer saç dökülmesi belirtileri arasında, herkişide nadir olarak görülen saç diplerinde ağrılar ve dokunduğunuz zaman saçlarınıza diplerde acımalar hissedilmektedir. Bu tip durumlar ile karşı karşı kalmış ve yaşamaktaysanız, saç dökülmesi aşamalarında olduğunuzu söyleyebiliriz.

Bu tip belirtileri rahatlıkla gözlemliyor ve fark ediyorsanız, saç dökülmesi başlamış demek yerinde olur. Saç dökülmesi belirtileri arasında ayrıca, kepeklenme, kızarmalar, kaşıntı gibi durumlarda gözlemlenmektedir.

Bu aşamalarda iseniz, stres, panik, morel bozma gibi durumlara hemen kapılmayınız. Uzman bir hekime görülerek saçlarınız ile ilgili sorunlarınızı dile getirerek çözümler bulabilirsiniz.

Genetik saç dökülmesi nasıl anlaşılır

Genetik saç dökülmesi, 20 yaşlarda öncelikle kendini göstermektedir. Yaş ilerledikçe genetik saç dökülmesi hızla artmaktadır. Saç tellerinden incelme, şakaklarda açılma, saçlarınızın kalitesinin bozulması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Genetik saç dökülmesi tedavisi için, sizlere her zamanki gibi saç uzmanına müracaat ederek, tedavi olmanızdan geçmektedir. Uzman hekim sizlere bu konuda daha yardımcı olmakla beraber, sizlere daha garanti ve sevindirici yöntemler uygulayarak, saçlarınızı tekrardan canlandırmak adına yardımcı olacaktır.

Genetik saç dökülmesi probleminizi, genetik olmayan saç dökülmesi ile karıştırmayınız. Bu sebepten dolayı site adresimizde diğer konulara göz atmanızda fayda vardır.

MEVSİMSEL SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR?

Saç dökülmesi bildiğimiz gibi her yaştan kişileri sürekli ve belli aralıklarda karşılaşabileceği bir durumdur. Hatırlatmak ve belirtmek isteriz, saç dökülmesi probleminizi şu nedendendir düşüncesi ile sadece kendinizde herzaman aramamalısınız.

Kişilerin saç dökülmesi nedenleri arasında bügün sizlere mevsimsel saç dökülmesi hakkında bilgilere yer vericeğiz.

Mevsimsel saç dökülmesi nelerdir

Mevsimsel saç dökülmesi belli bir mevsim görülür ve şiddetli değildir.

Mevsimsel saç dökülmesi günün belli aralıkları ile dökünme yaşanmaz, ellerinizin saçlarınızla oynaması ile yaşanmaktadır.

Mevsimsel olan bir saç dökülmesi problemi, 1 hafta süre ile yaşanabilmektedir.

Mevsimsel olarak değişikli olduğunda dökülmeler görülür burum şöyle açıklanabilir. Yazdan sonbahara geçişte, Sonbahardan kışa, kıştan ilkbahara, ilkbahardan yaz ayına geçerken mevsim değişikliği nedeni ile, mevsimsel saç dökülmesi görülebilmektedir.

Mevsimsel olarak saç dökülmesi, kısa süre içerisinde saç tellerini yenilemektedir. Yepyeni sağlıklı ve daha güzel, daha canlı saç telleri oluşmaktadır. Ayrıca mevsimsel saç dökülmesi yaşayan kişiler, bu durumdan faydalanmak adına, saç köklerinize vitanin desteği ile oldukça faydalı sonuçlar alabilirsiniz.

KULLANDIĞIMIZ HANGİ İLAÇLAR SAÇ DÖKÜLMESİ YAPAR?

ilac Kullandığımız Hangi ilaçlar Saç Dökülmesi Yapar?

Hastalık gereği kullanılan bazı ilaçlar geçici olarak veya kalıcı olarak saç dökülmesi nedenlerinize yol açabilmektedir. Araştırmalara göre günümüzde hangi ilaçlar saç dökülmesi yapma ihtimali vardır bunları madde madde yazalım;

 • Ünser tedavisi için kullanılan ilaçlar
 • Zayıflamak için kullanılan ilaçlar
 • Akne tedavisi için kullanılan A vitamini türevlerinin ilaçları
 • Hormon içermekte ola ilaçlar
 • Mantar hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçlar
 • Epilepsi tedavisi için kullanılan ilaçlar
 • Hipertansiyon önleyici tedavisinde kullanılan ilaçlar

Belirttiğimiz bazı kullanılan ilaçların saç dökülmesi sebepleri arasında gösterilmektedir. Belirttiğimiz gibi pek ve birçok ilaç kalıcı ve geçici olarak saç dökülmesi nedenleri arasında yer alabilmektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN BESİNLER

Saç dökülmesi adına bildiğimiz gibi çeşitli kozmetik ürünler ve çeşitli ilaçlara başvurular genellikle yapılmaktadır. Açıkçasını söylemek gerekirse genel anlamda, saçlar yanlış ve dengesiz beslenme aşamalarında öncülük etmektedir. Saç dökülmesini önlemek adına bazı besinleri şu şekilde sıralayacak olursak; Ceviz, ıspanak, yumurta, tavuk, somon balığı, havuç olarak belirleyebiliriz. Peki bu besinlerdeki faydalar nelerdir?

Ceviz: E vitamini barındırmaktadır ve günlük 1 avuç ceviz yediğimiz takdirde faydalıdır. Doğal olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Ispanak: İçerisinde barındırmış olduğu demir sayesinde, saçlarımıza bakım yapmakta ve onarım yapmaktadır.

Yumurta: Çok kuvvetli bir protein kaynağı olduğunu öncelikle belirtelim. Çinko, selenyum, demir ve kükürt içermektedir. Günlük bir yumurta yediğimiz taktirde, saçlarımızın yeniden çıkmasını sağlamaktadır.

Tavuk: Beyaz etlerde yüksek derecede protein bulunmaktadır. Bilmelisiniz’ki protein, saç dökülmesi adına dökülmeye karşı büyük bir besin kaynağıdır.

Havuç: A vitamini içermekte ve saçı besler ve onarmaktadır.

Somon Balığı: İçerisinde D vitamini ve aynı zamanda protein içermekte olan somon balığı, saçlarımızın kökten ve uca doğru bakımını sağlamaktadır. Saç dökülmesi önlemek adına önemli bir besin kaynakları arasında yer almaktadır.