Saç dökülmesi nasıl önlenir

Saç dökülmesinin başlıca nedenlerine buradaki konumuzda değinmiştik. Saç dökülmesi nedenlerini 3 ana grup altında toplayacak olursak bunların başında genetik sebepler gelir. Hemen takibinde ise beslenme söz konusudur.

Genetik ve hormonal sebepler ve beslenmekten kaynaklanan sebepler dışında birde hastalıklardan(deri ve diğer çeşitli hastalıklar) oluşan saç dökülmesi mevcuttur.

saç dökülmesi nasıl önlenir

1- Hormonal ve Genetik Sebepler;

DHT hormonunun sebep olduğu saç dökülmeleri genellikle saçın bir bölümünün dökülmesine sebep olur. Bu bölüm genellikle saçın üst bölümü olmuştur.

Tiroid hormonu da hem kadınlar hemde erkeklerde saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. Fazla veya az salgılanması sebebiyle saç dökülmesi ortaya çıkar. Tiroid bozuklukları sebebiyle bir saç dökülmesi mevcut ise tedavi olunması durumunda saçlar eski sağlığına kavuşabilmektedir.

Östrojen ve Progestron hormonlarının dengesiz olmasıda kadınlarda saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Dökülme erkeklerde gözlenene göre sadece şaçlarda değil vücudun tüm bölgesinde görülmektedir.

Kadınlarda doğumda saç dökülmesine neden olmaktadır. Bunun sebebi ise hormonların eski dengesine gelme çabasıdır. Doğumdan sonraki 6-7 ay içinde saçların eski sağlığına kavuştuğu gözlemlenmiştir. Küçük bir not daha eğer kadınlarda ailesel genetik kalıntı mevcutsa doğum kontrol ilaçlarıda saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

2- Beslenme alışkanlıkları

Saç telleri keratin isimli bir proteinden oluşmaktadır. Protein eksikliği ile saçlar incelmekte ve dökülmeye sebep olmaktadır. Kadınların incelmek ve forma girmek adına protein ve yağlardan uzak durması saçlarının dökülmesi ile sonuçlanabilmektedir.

Eksik alınan yağ ve proteinler ilerleyen süreçte yıkımı büyük olan dökülmelere sebep olmaktadır. Tedavisi mümkün olan bu dökülmelerde süt, balık yağı ve hayvansal yağların tüketiminin arttırılması ile saçlar eski haline kavuşacaktır.

Kadınlarda demir eksikliği de saç dökülmesine sebep olmaktadır. Demir eksikliğini belli süreler ile test ettirmekte fayda vardır. Demir vitamini içeren besinler tüketilerek bu sebep ortadan kaldırılabilir.

3- Deri hastalıkları ve diğer hastalıklar

Enfeksiyon, yüksek ateş ve grip gibi geçici hastalıklar geçici saç dökülmesine yol açabilirler. Tedavi sonrası saçların eski sağlığına kavuştuğu gözlenmiştir.

Deri hastalıklarında ise bu biraz zorlu bir süreçtir. Çünkü saç kökleri tedaviye karşı direnebilmekte ve hastalığın iyileşme sürecini geciktirmektedir. Radyasyon, zehirlenme ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak da saç dökülmesi gözlenmiştir.