Propecia Proscar (Finasterid Nedir)

Propecia, Finasterid (Proscar) adlı ilacın piyasa ismidir. Aynı ilaç Proscar adıyla da satılmaktadır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi için onaylanmış ilk ilaçtır.

Merck İlaç Firması tarafından geliştirilen ve geçmişte erkeklerde prostat bezi büyümesini tedavi için kullanılan Propecia, 1997 yılında saç dökülmesine karşı kullanılmak üzere FDA tarafından onaylandı.

Proscar fiyat

Propecia finasterid

Propecia

 • Doğrulanmış
 • % 100 sonuç garantisi
 • 1 mg
 • 5 mg
Miktar Hap başına Fiyat Soruşturma
30 tabletler ₺17.74 ₺532.27 Satın almak
60 tabletler ₺15.92 ₺954.95 Satın almak
90 tabletler ₺15.48 ₺1393.29 Satın almak
Miktar Hap başına Fiyat Soruşturma
30 tabletler ₺22.44 ₺673.16 Satın almak
60 tabletler ₺20.61 ₺1236.74 Satın almak
90 tabletler ₺20.00 ₺1800.31 Satın almak

Propecia nasıl etki ediyor?

Tıp dilinde androjenetik alopesi adı verilen erkek tipi saç dökülmesine erkeklik hormonları ve ırsi faktörler yani genler neden oluyor.

Daha önceki yazılarda ayrıntılı olarak aktardığımız gibi, 5-alfa reduktase adlı enzim, erkeklik hormonu testosteronu, Dehidrotestosteron (DHT) adı verilen bir başka erkeklik hormonuna çeviriyor. Genetik (Proscar) yatkınlığı olan kişilerde saç dökülmesine neden olduğuna inanılan DHT, saç folikülünü minyatürize ederek sağlıklı saç uzamasını engelliyor.

Propecia ise, 5-alfa reduktase enzimini bloke ederek kandaki DHT oranlarının düşmesini sağlıyor. Bu da saçın uzama evresini yeniden normale çevirerek, saç dökülmesini durduruyor. Propecia'nın bir avantajı, sadece söz konusu hormonu hedef aldığı için diğer hormonlarda istenmeyen değişimlere yol açmıyor olması.finasterid

Propecia'nın (Finasterid) Yan Etkileri:

Erkek tipi saç dökülmesini önlemede bilinen en etkili tedavi yollarından biri olan Propecia'nın (Proscar) yan etkileri konusunda tartışmalar halen sürüyor. İlacın üretici firması Merck'in kendi resmi web sitesi https://www.ini-eczane.com 'da Propecia'nın yan etkileriyle ilgili şunlar yazıyor:

"Propecia için yapılan klinik araştırmalarda, ilacın gayet iyi tolere edilebildiği gözlenmiştir. Erkeklerin yüzde 98'inde hiç bir yan etki görülmemiştir. Çok az sayıda erkek (% 1.8) cinsel arzularda azalma, sperm sayısında azalma gibi bazı yan etkiler yaşadıklarını bildirmişlerdir. Erkeklerin yüzde 1.3'ü de ereksiyon güçlüğü yaşadıklarını rapor etmişler. İlacı kullanmayı kestikten sonra bu şikayetlerin de ortadan kalktığı saptanmıştır."

Merck her ne kadar böyle dese de, internette biraz araştırma yapanlar, Finasterid'in dolayısıyla Propecia'nın neden olduğu cinsel rahatsızlıklardan şikayetçi olanların sayısının hiç de azımsanacak gibi olmadığını görebiliyor.

Yalnızca, bu ilacı geçmişte kullanıp bırakmış olmalarına karşın hala yan etkilerinden kurtulamayan kişilerin üye olabildiği Finasterid (Propecia) Side Effects (Finasterid/Propecia Yan Etkileri) adlı bir Yahoo Grubu bile mevcut. 2003 yılından bu yana var olan bu grubun üyelerine göre, Propecia'nın kalıcı yan etkileri arasında cinsel problemler, konsantrasyon güçlüğü, üreme organlarında sancı, memelerde büyüme ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı görülebiliyor. Grubun internet sayfasında şöyle deniliyor:

"Yan etkiler genelde Propecia ya da Proscar'ı bıraktıktan sonraki bir kaç gün veya bir kaç hafta içinde ortadan kalkıyor. Ancak bazı talihsiz erkeklerde bu yan etkiler aylar, yıllar boyunca sürüyor, hatta belki de kalıcı olabiliyor."

Öte yandan, Propecia'nın "bilinen" yan etkileri arasında yer verilmese de, bazı kullanıcılar alınlarında siyah noktalar oluştuğunu ve yüz derilerinde genel olarak bir yağlanma farkettiklerini bildirmişler. İki kişi, Propecia kullanmayı kestikten 6 ay sonra hala yüzlerinde başlayan Akne'nin devam ettiğini, bir kişide aradan 3 yıl geçmesine karşın aknenin geçmediğini bildirmiş. 

Kadınlar ve Çocuklar İçin Çok Tehlikeli

Dikkat: Propecia, erkek bebeklerin cinsel organlarında doğuştan sakatlıklara yol açabileceği için kadınlar tarafından kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.
Kadınların ve çocukların kesinlikle Propecia kullanmaması gerekmektedir. Hamile kadınlar veya ileride hamile kalabilecek kadınların bu ilaca dokunmaları bile sakıncalıdır, çünkü ilacın erkek bebeklerde doğuştan sakatlıklara yol açabildiği bilinmektedir.

Propecia kullanmaya başlamadan doktorunuza bildirmeniz gereken durumlar:

Prostat Specific Antigen (PSA) için kan tahlili yaptırmanız gerekiyorsa, Propecia'nın tahlil sonuçlarını etkileyeceğini bilmelisiniz. 
Karaciğer Hastalıkları- Böyle bir tedavi görüyorsanız, tedavi süresince daha düşük dozda Propecia almanız ya da doktor kontrolü altında almanız gerekebilir. 

Propecia Üzerine Genel Notlar:

 • İlacı bir gün almazsanız, atladığınız ilaç yerine ekstra bir tablet daha almayın. Propecia'nın günde 1 taneden fazla alınması kesinlikle önerilmiyor. 
 • Dökülmenin durması ya da uzayan saçlarda artış gibi olumlu bazı işaretler görmeye başlamadan önce ilacı 3 ay veya daha uzun süre düzenli kullanmanız gerekebilir. 
 • Eğer 12 ay düzenli kullanıp da hiçbir değişiklik farketmezseniz, büyük olasılıkla ondan sonra da görmezsiniz. 
 • Maksimum fayda görmek için düzenli olarak kullanmanız gerekiyor. İlacı bırakırsanız, büyük olasılıkla 12 ay boyunca çıkan saçlarınızı da kaybedersiniz. 
 • Her tableti dolu bir bardak suyla birlikte için. 
 • 18 yaşın altındakiler tarafından kesinlikle kullanılmaması gereklidir. 
 • Kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır- bebeklerde doğuştan sakatlıklara neden olabiliyor. 
 • Kadınların ezilmiş ya da bölünmüş Propecia tabletlerine de dokunmaması gereklidir. İlaç deri yoluyla da vücuda sızabiliyor. Bütün haldeki Propecia tabletleri, bunu önlemek amacıyla geçirgen olmayan bir film tabakasıyla kaplanmıştır.
Tüm 2 incelemeleri göster

Yorumlar

 • Damla47 09.01.2019

  Dört aylık kullanımdan sonra yazıyorum, çünkü sonuçları yeni yeni fark etmeye başladım. 34 yaşında kelleşmeye başladım ve bunun bir son olduğunu düşündüm, doktorlara gitmenin utanç verici olduğunu düşünüyordum, bir arkadaşımın eşinin (bir trichologist) tavsiyesi üzerine bir Propesi kullanmaya başladım, yaklaşık iki ay sonra tüyler çıkmaya başladı, ancak şu anda tam saçların göründüğünü fark ettim. Çok teşekkür ederim.blush

 • Rene ve Derin 02.01.2019

  İlaçla ilgili yorumları okudum ve sonucun hemen görünmeyeceğini biliyordum, bu yüzden sabırla bekledim. İlacın çalışmasının ilk belirtileri ancak 4 ay sonra görüldü, küçük ince kıllar ortaya çıktı ve sadece yarım yıl sonra normal tüyler uzamaya başladı. Sonuçtan memnun oldu. Mağazaya teşekkür ederim.